piątek, 23 października 2015

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci nienarodzonego jeszcze rodzeństwa?

Kiedy w rodzinie dochodzi do poronienia, cierpią nie tylko rodzice, ale także starsze rodzeństwo. Rodzice często odczuwają chęć niepoinformowania dzieci o fakcie straty, aby uchronić je przed cierpieniem. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci mają wielką umiejętność wyczuwania nastrojów rodziców, atmosfery panującej w domu. Smutek mamy i taty, atmosfera tajemnicy  sprawiają, że dziecko wyczuwa, iż w domu dzieje się coś złego. A brak wyjaśnienia takiej sytuacji powoduje, że automatycznie zaczyna doszukiwać się winy w sobie (np. „Może mama jest smutna dlatego, że byłem niegrzeczny”). Dlatego nie należy trzymać straty w tajemnicy, a tym bardziej kłamać, że nic się nie stało. Szczególnie wtedy, gdy dziecko było włączane do przygotowań na narodziny rodzeństwa, gdy widziało rosnący brzuszek mamy, zdjęcia USG, wspólnie z rodzicami szykowało pokoik dla maleństwa… Ale nawet wówczas, gdy do poronienia doszło na bardzo wczesnym etapie, a nasze dziecko jeszcze nie wiedziało o ciąży, bardzo szybko wyczuje atmosferę smutku i tajemnicy.
Musimy pamiętać, że naszym dzieciom jeszcze nie raz w życiu przyjdzie zmierzyć się ze stratą, z doświadczaniem żałoby, dlatego warto zadbać o to, byśmy mogli stanowić przykład właściwego jej przeżywania. Nie bójmy się używać słowa „śmierć”. Nie mówmy, że „braciszek zasnął i już się nie obudzi”, ponieważ możemy spowodować u dziecka lęk przed zasypianiem. Lepiej powiedzieć, że siostra, lub braciszek był bardzo chory i umarł.
 Można pomóc sobie w rozmowie z dzieckiem za pomocą dostępnych w sklepach książek, dostosowanych do wieku dziecka, które w jasny i prosty sposób wyjaśniają dzieciom, co oznacza śmierć.
Nie bójmy się swoich łez i okazywania emocji. Wyjaśnijmy dziecku, że smucimy się, ponieważ tęsknimy za zmarłym dzieciątkiem. Będzie to dla niego informacja, że nie ono jest przyczyną naszego smutku, a jednocześnie nauką nazywania i okazywania emocji.
Jeśli organizowany jest pochówek, dobrze, by nasze żyjące dzieci wzięły w nim udział. Rodzice często boją się zabierać dzieci na pogrzeb. Jednak uroczystość pogrzebowa pozwala im oswoić się ze stratą i śmiercią, które są nieodłącznymi elementami naszego istnienia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz